Fabriky poučujú svojich zamestnancov, aby nehovorili s novinármi

Fabriky nerady informujú o negatívnych záležitostiach, o tých sa často dozvedáme práve od zamestnancov.

Zákonník práce nerieši vyjadrovanie sa zamestnancov pre médiá. Zamestnávatelia majú páky na to, aby tomu zamedzili.

TRNAVA. O problémoch na pracoviskách sa novinári najčastejšie dozvedajú od zamestnancov, ktorí vo väčšine prípadov nechcú byť menovaní. Poukazujú na preťaženosť, nízke mzdy či zlú sociálnu situáciu. Témy, o ktorých zamestnávatelia neradi hovoria.

Za anonymitou vidia mnohí záruku toho, že sa na nich v práci nebudú nadriadení „krivo" pozerať. Medializácia v dnešnej dobe je koniec koncov „silným" hráčom. Na problémy väčšinou teda upozorňujú zamestnanci. Môže im zamestnávateľ zakázať vyjadrovať sa pre médiá?

Po afére vedenie dohováralo zamestnancom

„Keď médiá písali o istej afére v našej fabrike, krátko po nej si generálny riaditeľ zvolal všetkých zamestnancov a ústne ich upozornil, že sa nemôžu v žiadnom prípade vyjadrovať. O ničom. Tí, ktorí mali firemnú emailovú adresu, to dostali v maile ako upozornenie, že akékoľvek informácie posunuté médiám vnímajú ako porušenie pracovnej disciplíny," tvrdí Lukáš. Meno podniku, v ktorom sa to stalo, zámerne neuvádzame.

Od zamestnancov ďalších väčších fabrík sme sa dozvedeli, že nadriadení im najmä ústne alebo niekde aj mailom „odporúčajú" nevyjadrovať sa médiám bez ich súhlasu. Nie striktne, ale často vraj rázne.

Zákonník práce to nerieši

Vyjadrovanie sa zamestnancov pre médiá Zákonník práce nijako nerieši. „V rámci internej politiky spoločnosti môže zamestnávateľ upraviť túto oblasť vo vnútornom pracovnom poriadku," informovala Veronika Husárová z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Podľa jej slov pravidlá vyjadrovania pre média si môže zamestnávateľ regulovať aj sám, pričom môže vychádzať z paragrafu 81 Zákonníka práce. Ten okrem iného hovorí aj o zachovávaní mlčanlivosti o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám. Povinnosť mlčanlivosti sa však nevzťahuje na oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.

Aj Sylvia Ďuríková z oddelenia právnych služieb na trnavskom inšpektoráte práce nám potvrdila, že otázku vyjadrovania sa zamestnancov pre médiá bližšie nerieši žiadny pracovnoprávny predpis.

„Podľa nášho názoru sa zamestnanci môžu vyjadrovať pre médiá okrem skutočnosti, keď je zamestnanec povinný zachovávať mlčanlivosť zo zákona, alebo ak má mlčanlivosť ustanovenú v pracovnej zmluve, prípadne v inej dohode so zamestnávateľom," dodala Ďuríková. Podľa jej vyjadrení zamestnanci, ktorí sa cítia nejakým spôsobom poškodení, sa majú obrátiť skôr na štátne inštitúcie ako na redakcie.

„Zamestnanec, ktorý sa domnieva, že jeho práva alebo právom chránené záujmy boli dotknuté nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania alebo nedodržaním podmienok, sa môže obrátiť na súd a domáhať sa právnej ochrany ustanovenej osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov," píše sa v antidiskriminačnom zákone.

Vyjadrujú sa hovorcovia

Za fabriky sa oficiálne vyjadrujú hovorcovia či vedenie. Sami od seba informujú o pozitívnych záležitostiach, na tie negatívne sa väčšinou musíte pýtať. K otázkam v súvislosti s vyjadrovaním sa zamestnancov mali mnohí výhrady. Veľké zahraničné spoločnosti totiž veľmi citlivo vnímajú, čo sa o nich píše.

Bez žiadnych výhrad nám odpovedali z trnavskej PSA. Hovorca automobilky Peter Švec uviedol, že vyjadrovať sa za PSA môžu riaditeľ komunikácie či generálny riaditeľ. Pripustil, že aj zamestnanci, ale po predchádzajúcom súhlase vedenia. „Ide o situácie, keď naši zamestnanci dostávajú pozvánky na rôzne prezentácie, kde prezentujú rôzne odborné témy," dodal Švec. O pravidlách komunikácie sú všetci zamestnanci PSA poučení na úvodnom školení už počas prvého dňa v práci.

„Nie som zástancom sankcií, ale viem si predstaviť, že pri úmyselnom a vedomom poškodení mena spoločnosti by mal nasledovať postih," skonštatoval Švec s tým, že v PSA zatiaľ takýto problém neriešili.

V trnavskom závode ZF Slovakia (bývalý Sachs) komunikuje s médiami personálny odbor. Jeho zamestnanci zodpovedajú aj za nábor, personálnu administratívu, vzdelávanie a sociálne vzťahy.

Spoločnosť zatiaľ neupravovala žiadnym interným pravidlom komunikáciu svojich zamestnancov s médiami. Doteraz neriešili ani jeden prípad, kedy by zamestnanci poskytli médiám informácie neoprávnene. Ak by sa vyskytol, vedenie by pristúpilo k potrebným krokom. „Do budúcna pripravujeme oficiálne vyhlásenie spoločnosti, aby boli všetci zamestnanci informovaní o štandardnom postupe, ak by ich niekto z médií kontaktoval," ozrejmil personálny odbor.

V trnavskom závode ŽOS nemajú špeciálny odbor komunikácie. V prípade potreby sa to rieši na úrovni vedenia spoločnosti. „Je mi ľúto, ale vzhľadom na aktuálnu intenzívnu vyťaženosť inými úlohami, vám nemôžem s témou viac pomôcť," dodal Jaroslav Stríž zo ŽOS Trnava.

Hovorcu majú až v USA

Otázky ohľadne vyjadrovania sa zamestnancov trnavského Johns- Manville (JM) sme museli adresovať až do amerického Denveru. Zo sekretariátu v Trnave sme sa dozvedeli iba mailovú adresu na hovorcu v USA, ktorý sa môže v mene závodu vyjadrovať. To, či ovláda slovenčinu, nám nevedeli povedať.

Eric Brown, riaditeľ komunikačného oddelenia (KO) nám odpísal, že otázky v angličtine by boli najlepšie, problém by nemal ani so slovenčinou. Vraj si pomôže internetovým slovníkom. Pýtali sme sa ho v anglickom jazyku.

Brown nám vysvetlil, že jeho oddelenie odpovedá médiám na otázky zo všetkých krajín, v ktorých majú zastúpenie. Ide vraj o bežný postup nadnárodných spoločností. Za JM sa teda môže vyjadrovať iba komunikačné oddelenie, výnimočne aj iní na základe poverenia z centrály KO v americkom Denveri.

Ako jediní mali problém odpovedať zo spoločnosti Samsung. Aj napriek tomu, že sme ich ubezpečili, že informácie o vzťahoch zamestnanec - médiá nezisťujeme iba u nich. Ani po viacerých výzvach na otázky nereagovali.

Vyjadrovať sa pre médiá môžu aj úradníci

Aj trnavská radnica má svojho hovorcu a tlačový odbor. Hovorca mesta Pavol Tomašovič nás informoval, že zamestnanci úradu sa môžu vyjadrovať pre novinárov, neplatia tu žiadne obmedzenia. Koniec koncov to tak aj funguje.

„V rámci jednotného výstupu však preferujeme a považujeme za korektné, ak odpovede idú naspäť cez hovorcu," spresnil Tomašovič.

Ani zamestnanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) nemajú vraj zakázané sa vyjadrovať. Podľa Patrika Velšica, hovorcu TTSK, na otázky médií však väčšinou odpovedá referát komunikácie.

Čo hovorí právnik

Na vyjadrovanie zamestnancov pre médiá sme sa spýtali advokátky Jany Dominovej.

Zákonník práce upravuje povinnosť zamestnanca zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám (povinnosť mlčanlivosti sa nevzťahuje na oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti). Zamestnávateľ môže podrobnejšie upraviť obsah tejto povinnosti v pracovnej zmluve zamestnanca, prípadne v interných normách (pracovný poriadok, smernice a pod.).

Predmetom mlčanlivosti sú najmä skutočnosti, ktoré zamestnávateľ môže považovať za svoje obchodné tajomstvo, t. j . skutočnosti obchodnej, výrobnej alebo technickej povahy súvisiace s podnikom, ktoré majú skutočnú alebo aspoň potenciálnu materiálnu alebo nemateriálnu hodnotu, nie sú v príslušných obchodných kruhoch bežne dostupné, majú byť podľa vôle podnikateľa utajené a podnikateľ zodpovedajúcim spôsobom ich utajenie zabezpečuje.

Samozrejme, zamestnávateľ v interných predpisoch môže presne zadefinovať, ktoré skutočnosti považuje za dôverné (napr. mzdové podmienky a pod.). V prípade, ak sa zamestnanci voči médiám vyjadrujú o skutočnostiach, ktoré kumulatívne nespĺňajú podmienky uvedené v paragrafe 81 Zákonníka práce (skutočnosti, o ktorých sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré zároveň záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám), neporušujú svoju zákonnú povinnosť.

Nie všetky informácie, o ktorých sa zamestnanec dozvie pri výkone svojho zamestnania, sú totiž schopné nejakým spôsobom ohroziť záujem zamestnávateľa.

(PB)

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Tematín sa nachádza v Považskom Inovci.

Veľa informácií o hrade čaká na objavenie.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Inšpirujte sa a nechajte sa unášať do sveta gastronomických pochúťok s našou druhou časťou najlepších tipov na jedlo a nápoje v našom meste.


Z miesta nehody.

Polícia v priebehu jedného dňa zaznamenala až päť nehôd.


  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu