SME

Aktivista a primátor Trnavy Bročka: Ľudia chcú vidieť padať hlavy

Aktivista a primátor Trnavy Bročka: Ľudia chcú vidieť padať hlavy

Už viac ako mesiac je oficiálne primátorom Trnavy. Hovorí, že mu pribudli kamaráti.

[content type="longread-pos" pos="full"]

Už viac ako mesiac je oficiálne primátorom Trnavy.
Hovorí, že mu pribudli kamaráti.

[/content]


[/content]

Šnúru kresťanskodemokratických kandidátov prerušil ako nestraník bez predošlých politických skúseností. Vyštudovaný právnik a niekdajší občiansky aktivista Peter Bročka (32) hovorí, že je lepšie dvakrát sa nadýchnuť, ako urobiť nepremyslené rozhodnutie. Všetko vraj má svoj čas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa po nástupe do funkcie zmenila vaša denná rutina, okrem toho, že chodíte spať neskoro a skoro ráno vstávate?

„Voľný čas prakticky nemám, som rád, keď mám taký víkend, kedy nie sú reprezentačné povinnosti. Nie že by som ich chcel zatracovať, je príjemné stretnúť sa s pozitívne naladenými ľuďmi, ale je to aj únavné. Chýba mi čas na odpočinok.“

To znamená, že je to úplne iný režim dňa, než na aký ste boli zvyknutý?

„Jednoznačne. Čas, ktorý mestu treba venovať, kým nemám viceprimátorov, je extrémny. Oveľa reálnejšie si teraz viem predstaviť, keď niekto v článku hovorí o vyhorení. Ak by mal primátor toto tempo držať celé štyri roky, bolo by to asi veľmi zaujímavé.“

Kedy teda svojich zástupcov konečne určíte?

„Veľmi, veľmi skoro...“ (úsmev)

A už ste rozhodnutý?

„No, v otázke prvého viceprimátora som rozhodnutý, ale ešte ho neprezradím.“

Kedy teda jeho meno zverejníte?

„Najneskôr v pondelok, keď bude zasadanie majetkovej komisie.“

A ten druhý?

„Druhý... tam ešte vyčkáme. Myslím, že bude dobré, aby to malo nejakú postupnosť. Budem ešte asi zvažovať situáciu. Možno to bude aj otázka dlhšieho časového obdobia, ale zatiaľ by som to nešpecifikoval presne. Sám som sa ešte nerozhodol.“

Sú viceprimátori výsostne vašou voľbou alebo bude povedzme jeden z nich výsledkom politického kompromisu?

„Politický kompromis v tejto otázke vylučujem, pretože je to vyslovene moja kompetencia.“

Nie sú na vás teda v tomto smere vyvíjané politické tlaky?

„Nenazýval by som to tlakmi, ale politické subjekty by určite rady obsadili túto pozíciu. Ja na to nevidím žiadny dôvod. Aj keď sa pozriete na volebný výsledok, myslím si, že ľudia odo mňa neočakávajú, že by som mal vymenovať politického kandidáta za viceprimátora.“

Aký bol váš prvý vstup do kancelárie primátora? Bol tam nejaký pátos?

„Boli to veľmi zaujímavé pocity, to jednoznačne. Vždy keď prichádzate do nového prostredia, nevšimnete si hneď všetky detaily, všetky kúty, tú atmosféru miesta vnímate skôr tak šokovo. Čím viac času v tej miestnosti trávite, tým viac sa vám zdá normálna a šok ustúpi.“

Už ste teda zabývaný?

„To nemôžem povedať... Prešiel som zatiaľ všetky oficiálne priestory v rámci prevádzkového režimu, ale do tajných zákutí radnice som ešte nenazrel. (úsmev) Pikoška je, že už som bol aj na radničnej povale, ale to som mali asi 17 rokov. Nebudem hovoriť, ako som sa tam dostal, len podotknem, že to bolo úplne legálne. Som zvedavý, či sa tam niečo zmenilo, ale to ma čaká, až keď budem mať viac voľného času.“

Otvoria sa tieto „tajné“ priestory niekedy aj verejnosti? Možno práve v rámci väčšej otvorenosti samosprávy...?

„Ideálny stav by bol podľa mňa taký, aby sme viac využívali priestory radnice i radničného nádvoria. Nádvorie je veľmi pekný priestor, ktorý sa môže páčiť aj verejnosti. Časť západného krídla sa už teraz využíva na výstavy. Bolo by ideálne, aby ľudia pochopili, že radnica nie je zabetónovaná veža, ale priestor, kde sa môžu stretnúť na rôznych podujatiach.“

Počula som niečo o pripravovanom dni otvorených dverí. Mohol by byť teoreticky aj častejšie ako raz do roka?

„Na toto by som možno pristúpil, keby to malo aj efekt stretnutia s občanmi. No rozhodne by som nechcel ostať len pri tom, aby ľudia museli prísť za nami. Podľa mňa je deň otvorených dverí vhodný na to, aby ľudia prišli, videli priestory radnice, počuli niečo z histórie a podobne. Nechcem, aby to suplovalo stretnutie s občanom, lebo my by sme mali prísť za ním a nie naopak.“

Znamená to, že primátor sa bude zúčastňovať napríklad na výboroch mestských častí?

„To určite áno.“

Pravidelne?

„Áno. Nemôžem sľúbiť, že budem na každom rokovaní, ale minimálne dvakrát do roka by som mal byť s ľuďmi priamo v ich mestskej časti. Či to bude špeciálne stretnutie s primátorom, alebo či budem ako prísediaci výboru, to je otázne.“

Ako sa momentálne môže človek dostať za primátorom? Spomínali ste, že váš kalendár je veľmi plný, vidieť to aj na webe mesta, kde je zverejnený...

„Momentálne je to veľmi hektické, snažíme sa nájsť najvhodnejšiu líniu. Tým, že ešte nie sú stretnutia s verejnosťou, v kombinácii s tým, že je nový primátor a niektorí ľudia možno očakávajú odo mňa iný postoj ako od mojich predchodcov, možno niektorí ma chcú len vidieť, už v týchto dňoch zapisujeme na marec. Budeme sa snažiť vyhovieť každému, ľudí by som však chcel poprosiť o strpenie.“

Reprezentačné povinnosti, stretnutia s občanmi, účasť na rokovaniach komisií, bežná agenda... Je toto naozaj celé zvládnuteľné jedným človekom?

„Je, otázka je za akú cenu.“

Akú cenu ste vy ochotný za to zaplatiť?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3M7A na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo tak ešte jeden článok?

SkryťZatvoriť reklamu