Do konca augusta si budú môcť návštevníci Galérie Jána Koniarka v Trnave pozrieť výstavu Nová chémia. V Kopplovej vile sa ňou prezentuje Zdenka Höhmová.
TRNAVA. V Galérii Jána Koniarka v Trnave usporiadali uplynulý týždeň vo štvrtok vernisáž výstavy diel Zdenky Höhmovej pod názvom Nová chémia. Informovala o tom kurátorka výstavy Dana Janáčková.
„Zdenka Höhmová, charizmatická umelkyňa, vyzretá osobnosť súčasnej českej výtvarnej scény, sa venuje voľnej maliarskej tvorbe, kresbe, grafike a príležitostne knižnej ilustrácii. Výpoveď často zakladá a cyklicky uzatvára na kombinácií techník, keď maľbu - olej, temperu alebo kvaš - dopĺňa frotážou a kresbovým záznamom uhľom alebo ceruzou,“ priblížila kurátorka.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Začínala krajinkami
Ako Janáčková uviedla, po ukončení štúdií mali Höhmovej diela status imaginárnej pocitovej maľby, najmä krajinárskej, neskôr aj figuratívnej.
Postupne sa posúvala od lyriky k expresii alebo od senzuálneho k duchovnému. Tlmená farebnosť zemitých, sivých a bielych farieb vo výslednom, prevažne monochromatickom vyznení, však pulzovala naďalej v hladkej, takmer lazúrovej štetcovej traktácii.
Výraznejšiu zmenu zaznamenali až 90. roky. Do života a tvorby autorky vstúpil ďalší ateliér - odvtedy tvorí striedavo v oboch, v Brne a Prahe.
Pastelové 90. roky
Opätovné ponory do tvorivého vnútra odkryli koncom 90. rokov nové podoby zážitku a vyjadrenia emócií, kompozície ovládla čerstvá energia s pastelovou farebnosťou.
Paralelne vznikal aj cyklus diel s dvojplánovým výpovedným radením ovplyvnený biomorfnými archetypálnymi tvarmi a prírodnými procesmi.
Už tieto diela predznamenávali zásadný zlom v štruktúrach. Vrstvenie hmoty, práca so špachtľou a rukami ustúpili štetcovej maľbe kombinovanej frotážou a kresbou uhľom.
Množstvo výstav
Reprezentantmi návratu k hladkej maľbe a kombinovaným technikám sú napríklad cykly z rokov 2004 – 2006: Prekrývanie symbolov, Vyhorenosť, Klíny a neskôr téma Na zemi.
Od roku 1981 usporiadala Höhmová viac než osemdesiat autorských prezentácií doma aj v zahraničí. Okrem toho sa zúčastnila okolo stošesťdesiat spoločných prezentácií, umeleckých projektov, bienále, sympózií, veľtrhov súčasného umenia, umeleckých a aukčných salónov.
Jej diela nájdeme v umeleckých inštitúciách ako Národná galéria Praha, Moravská galéria Brno, Múzeum mesta Brna, Galéria výtvarného umenia Hodonín, Oblastná galéria Vysočiny Jihlava, Národný pamiatkový ústav Brno, Galéria Spaarkrediet Bruggy (Belgicko), Mestská galéria Varšec (Bulharsko), Galéria Afficha dArt Kaiserslautern (Nemecko), Slovenská výtvarná únia Bratislava a v ďalších zbierkach inštitúcií a súkromných zberateľov.