Z troch zbraní strelci vystrelili 32-krát, obe autá dostali viac zásahov. Testy na zbrojný pas nie sú dostatočné, hovorí psychológ.
BOLERÁZ, BRATISLAVA. Počas služby v obci Boleráz zahynul v sobotu v noci 34-ročný policajt. S kolegyňou kontrolovali 31-ročného vodiča, ktorému v dychu namerali 1,38 promile alkoholu.
Policajti sa s vodičom dostali do konfliktu a došlo k streľbe.
„Z predbežných výsledkov vyplynulo, že na mieste boli použité minimálne tri zbrane. Akou zbraňou bol usmrtený policajt, určí až balistická expertíza,“ povedala krajská policajná hovorkyňa v Trnave Martina Kredatusová.
Na prestrelke sa zúčastnila aj policajtova kolegyňa, ktorá nie je zranená.
Polícia našla na mieste 32 nábojníc a jeden nevystrelený náboj. Služobné auto zasiahlo päť striel, auto podozrivého jedenásť.
Streľbe sa venoval
Vodič z miesta činu ušiel a okolo druhej ráno sa vzdal hliadke v bratislavských Podunajských Biskupiciach, kde býva.
Venuje sa športovej streľbe a legálne mal tri zbrane, medzi nimi aj samopal upravený tak, aby nemohol strieľať dávkami.
„Svedkovia, ktorí udalosť videli a vypovedali na polícii, uviedli, že páchateľ sa približoval k autu taktickým spôsobom,“ spresnila policajná hovorkyňa.
„Polícia začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy a pokusu o vraždu.“
Záver „spôsobilý“ nestačí
Po streľbe v Devínskej Novej Vsi, kde šialený strelec Ľubomír Harman zastrelil sedem ľudí a potom seba, parlament prijal v roku 2011 zákon, že každý držiteľ zbrojného pasu musí prejsť aspoň raz za život psychologickým testom. Opakujú sa po desiatich rokoch.
Screeningové testy však nejdú podľa psychológa Karola Kleinmanna do hĺbky.
Ľudia, ktorí nejavia napríklad známky psychickej choroby či príliš nevystupujú z priemeru, testami prejdú. Vo vypätých situáciách môžu aj tak reagovať nebezpečne.
„Lekárska, psychologická aj psychiatrická kontrola sú nedostatočné, ale nie preto, že to lekári robia zle. Záver spôsobilý/nespôsobilý je nedostatočný,“ povedal Kleinmann a vysvetlil, že vhodný by bol protokol, v ktorom by psychológ opísal napríklad reakcie kontrolovaného.
Pripomenul, že alkohol odbúrava zábrany, je akýmsi „odbrzďovačom“.
Policajti by mali byť podľa neho schopní komunikovať v náročných prípadoch a to musia prakticky trénovať v modelových situáciách.
Učia sa aj hovoriť
„Komunikácia je zahrnutá vo viacerých predmetoch policajného vzdelávania,“ hovorí viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.
„Polícia má praktické pracoviská, ktoré zabezpečujú vzdelávanie v simulovanej praxi,“ povedal.
Predseda odborového zväzu polície Miroslav Litva povedal, že na policajtov vplýva atmosféra podozrievania, že postupujú neprimerane, tak sa snažia byť ústretoví, čo sa im v niektorých prípadoch môže vypomstiť.
Potvrdil, že policajtov na komunikáciu s opitými ľuďmi pripravujú. Viaceré veci sa však môžu naučiť až pri stretnutí s páchateľmi.
„Ak dôjde k náhlej zmene konania, tak to je vždy moment prekvapenia,“ povedal Litva a dodal, že sa teraz bude skúmať, čo sa stalo.