Gotický kľúč, stredoveké nožnice či jazdecké ostrohy. Ale aj nezvyčajné množstvo zvieracích kostier. Archeologické výskumy na Kapitulskej pokračujú zaujímavými nálezmi. Najvzácnejším je objav zahĺbených obydlí.
TRNAVA. Zvieracie lebky poukladané na kôpkach kostí. Tie spolu s viac ako trojmetrovými kruhovými jamami ako prvé upútajú pohľad laika po vstupe na archeologickú lokalitu. „V podobe kostier sa tu našla už celá psia svorka," komentuje s úsmevom vedúci výskumu Július Vavák z Malokarpatského múzea v Pezinku.
Našli sa tu i veľké množstvá prasačích pozostatkov, hovädzieho dobytka, kôz, či mačiek „Také počty nebývajú veľmi časté, uhynuté zvieratá zrejme ľudia zakopali pod zem pre nejakú chorobu." Nekompletné pozostatky zvierat zas svedčia o tom, že boli použité ako potrava.
Trnavské špecifikumZvieracie kostry však zďaleka nepatria k najvzácnejším nálezom, na ktoré archeológovia v druhej etape výskumu na Kapitulskej ulici narazili.
Vedúci archeologického výskumu ukazuje neporušený stredoveký hrniec.Július Vavák nám v blízkosti uličnej čiary ukazuje rez , ktorý odhalil jedno zahĺbené, pravdepodobne drevozemné stredoveké obydlie. „Ide o miestne špecifikum. Jeho výskum nás len čaká, no zdá sa, že sme zachytili i ďalšie."
Kapitulská bola v stredoveku zrejme veľmi husto obývaná, archeológovia v Trnave narazili na niekoľko ďalších podobných obydlí.
V odpadových a zásobných jamách zo 14. - 15.storočia objavili tiež zvyšky ďalších obydlí: gotické tehly z murovanej stavby, kusy mazanice (z prepáleného výmazu) s otlačkami po prútí. Z kombinácie týchto dvoch materiálov a kolovej konštrukcie sa v stredoveku stavali i domy.
Minca i rúčka v tvare koníkaV odpadových jamách sa dosiaľ objavili stredoveké jazdecké ostrohy, nožnice - podobné tým, ktoré donedávna používali ovčiari, zatiaľ neidentifikovateľná minca, gotický kľúč typického kosoštvorcového tvaru či rúčka kuchynského predmetu v tvare koníka s ušami.
Zaujímavosťou ja pracka s latinským nápisom. Popri množstvách úlomkov keramiky sa našiel i neporušený stredoveký hrniec. Ďalšie nádoby - hrnce, misky, pokrievky, džbány - sa budú dať rekonštruovať. „Raritou je kus hrdla z fľašovitej nádoby, ktorý je podstatne starší ako väčšina ďalších stredovekých úlomkov," zasväcuje nás Július Vavák. Tento kus keramiky má oproti iným atypickú farbu i vzor. „Výzdobu tvoria archaické vlnovky, ktoré využívali ešte naši predkovia - Slovania." Jeho vek je zatiaľ neznámy, mladší ako 13. storočie však isto nebude.
V prvej fáze výskumu sa na Kapitulskej našiel i zlomok nádoby z mladšej doby kamennej, eneolitická keramika, ojedinelo i objekty. Ďalšie praveké nálezy sa v súčasnej dobe zatiaľ neobjavili.
Na Kapitulskej skúmajú študenti archeológie z Trnavskej univerzity.
Jedným zo zaujímavých nálezov je pracka s latinským nápisom.