BRATISLAVA. Slovensko sa stále nevyrovnalo s dedičstvom socialistických experimentov s jadrovou energiou. Tento týždeň uplynulo už 33 rokov od havárie prvej československej jadrovej elektrárne A1 v Jaslovských Bohuniciach, ktorú sme ako prototyp začali stavať so sovietskymi inžiniermi už v roku 1958. Prevažná časť kontaminovanej elektrárne stále stojí.
„Akékoľvek časové odkladanie či spomaľovanie procesu vyraďovania nesie so sebou do budúcnosti riziko, že dôjde v dôsledku ukončenia životnosti napokon k narušeniu v súčasnosti funkčných stavebných i technologických bariér,“ varuje na svojej internetovej stránke štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), ktorá má likvidáciu na starosti.
Elektráreň mala aj obeteNehody A1 v Bohuniciachjanuár 1976 – Pri výmene paliva došlo k úniku chladiaceho plynu, udusili sa dvaja ľudia.február 1977 – Po chybe personálu sa upchal a prehrial kanál reaktora a poškodili palivové články. Došlo k zamoreniu elektrárne a úniku rádioaktivity.máj 1991 – Pri vyťahovaní palivových článkov sa rozliala chladiaca tekutina, ktorá zamorila reaktorovú sálu.
Elektráreň, ktorej výstavba trvala 16 rokov, vyrábala elektrinu napokon len štyri roky. Odstavili ju postupne dve vážne nehody v rokoch 1976 a 1977. Pri prvej zahynuli dvaja ľudia, ožiarilo pracovníkov a do okolia unikli rádioaktívne látky. Činnosť elektrárne definitívne ukončila až havária o rok neskôr, pri ktorej unikli rádioaktívne látky aj do atmosféry a povrchovej vody.
Havária elektráreň natoľko poškodila, že režim po dvojročnej snahe o jej záchranu rezignoval a rozhodol sa výkladnú skriňu socialistickej jadrovej energetiky odstaviť. Narazil však na problém. Ako na to?
„A1 bola elektrárňou, pri ktorej projektovaní bola opomenutá časť jej vyraďovania. Fakt, že k vyraďovaniu došlo po vážnej nehode a nevhodnom nakladaní s jadrovým palivom, spôsobil výrazné ťažkosti v procese ukončovania prevádzky a vyraďovania elektrárne,“ informuje dnes JAVYS. Situácia sa zmenila až začiatkom deväťdesiatych rokov s novým projektom vyraďovania.
Vyraďovanie zdržala aj tretia nehoda elektrárne – v roku 1991 pri vyťahovaní zničených palivových článkov. Rádioaktívne látky kontaminovali halu reaktora, čo spôsobilo odloženie vývozu vyhoreného paliva do Ruska. To bolo kľúčovou podmienkou pre začiatok bezpečnej likvidácie elektrárne. Palivo vyviezli až v roku 1999.
V elektrárni však naďalej ostalo množstvo kontaminovaných zariadení a materiálov. Tie vyraďovacia spoločnosť postupne spracúva a ukladá do vláknobetónových kontajnerov, ktoré uskladňujú v úložisku rádioaktívneho odpadu v Mochovciach.
Zapoja aj robotyNajnáročnejšie práce, ktoré budú musieť v zamorených priestoroch vykonávať aj diaľkovo riadené roboty, sú zatiaľ v nedohľadne. JAVYS vlani ukončil len prvú z piatich etáp vyraďovania elektrárne. „Druhá etapa vyraďovania A1 je zameraná na likvidáciu technologických zariadení elektrárne, likvidáciu stavebných konštrukcií po uvoľnení priestorov, spracovanie a úpravu rádioaktívnych odpadov a ich ukladanie v Mochovciach,“ spresňuje hovorca JAVYS-u Dobroslav Dobák.
Práce majú trvať najmenej do roku 2033 a celkovo majú pri dnešných cenách stáť 1,218 miliardy eur. Rozoberanie radiologicky najzložitejších objektov elektrárne, ako sú reaktor, sklady rádioaktívneho odpadu a parogenerátorov, je naplánované až v poslednej etape po roku 2025.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.