Archeológom sa podarilo nájsť na Kapitulskej ulici zlomok nádoby z mladšej doby kamennej. Do mesiaca plánujú začať druhú etapu výskumu, zameranú najmä na praveké osídlenie.
TRNAVA. Až 50 archeologických objektov sa podarilo preskúmať počas prvej fázy výskumu v centrálnej zóne Trnavy. „Išlo o stredoveké a novoveké zásobné a odpadové jamy," informuje Július Vavák z Malokarpatského múzea v Pezinku, vedúci archeologického výskumu. „Preskúmali sme i stredovekú pec, objekty zaraditeľné do praveku - mladšej doby kamennej, stredoveký žľab, zachytili sme novoveký murovaný tehlový hospodársky objekt a studňu," pokračuje.
K zaujímavejším nálezom patrí stredoveká pracka remienka s latinským nápisom, objekty z doby bronzovej (hrot noža), zlomok nádoby z neolitu (obdobie prvých roľníkov, asi 5,5-tisíc rokov pnl) , početný keramický materiál, kovové, prevažne železné predmety, kosti zvierat.
Nálezy z novoveku a stredoveku poukazujú na hospodárske zázemie meštianskych domov, tvorené zásobnými jamami, hospodárskymi stavbami kolovej konštrukcie, tehlovou hospodárskou stavbou, odpadovými jamami. Zistené nálezy a objekty poukazujú na osídlenie polohy od praveku. „Túto lokalitu je nevyhnutné ďalej sledovať. Druhú časť výskumu plánujeme začať ešte vo februári, pokiaľ bude priaznivé počasie."
Doteraz najstaršie osídlenie zhruba 6000 rokov pred Kristom našli v Trnave archeológovia v lokalite pri terajšej Slovenskej sporiteľni. Neskorú dobu kamennú objavili pri výskume v amfiteátri a pod Západoslovenským múzeom. Je predpoklad, že lokalita bola ohradená a išlo podľa všetkého o vyspelú osadu. Nie je preto vylúčené, že osídlenie sa postupne rozšírilo aj ďalej. Osídlenie doby halštatskej našli v okolí Baziliky sv. Mikuláša a pri bývalom koryte potoka Trnávka, pohrebisko a sídlisko z čias Veľkomoravskej ríše bolo pod vrstvami hliny na Jeruzalemskej ulici. V minulom roku sa v historickom centre Trnavy konalo viacero archeologických prieskumov a výskumov. Archeológovia pokračovali v skúmaní najstaršej histórie baziliky a otvorili niekoľko nálezísk na Halenárskej ulici.
Autor: iba