TRNAVA. Smrad, nadávky a hádky. Takto to každý deň vyzerá pred Divadlom Jána Palárika na Trojičnom námestí. Na lavičkách sedia bezdomovci, popíjajú víno a navzájom sa v opitosti hádajú. Z vchodov do divadla si urobili záchody a v noci prespávajú pred dverami.
Každé ráno musí odstraňovať vrátnik divadla neporiadok a umývať špinavé steny vchodov. Riaditeľ Emil Nedielka hovorí, že situácia sa radikálne zhoršila po tom, čo mesto nechalo preložiť lavičky z námestia pred budovu divadla.
„Bezdomovci na nich od rána vysedávajú, sú opití, vykrikujú a obťažujú nielen učiteľky, ale školákov, ktorí prichádzajú na naše predstavenia," vysvetľuje situáciu. Problémy však spôsobujú aj personálu divadla, pretože si líhajú pred predstavením do vchodu a bránia vstupu návštevníkom. Riaditeľ si myslí, že problém sa vyrieši umiestnením lavičiek na iné miesto.
Riešenie pravdepodobne neexistuje
Problém s bezdomovcami v centre Trnavy už začala riešiť aj kultúrna komisia mesta. Hľadajú spôsob, ako im zabrániť znečisťovať centrum mesta. V najbližšom období pripravujú rokovanie s mestskou políciou, ktorej chcú navrhnúť zvýšenie počtu hliadok na pešej zóne.
„Bezdomovci sú celoeurópsky problém. Verejný priestor je určený pre všetkých, polícia môže zasiahnuť iba v prípade, ak dochádza k porušovaniu verejného poriadku," upozorňuje hovorca Trnavy Pavol Tomašovič.
Radnica navrhuje, aby hliadky častejšie upozorňovali bezdomovcov na nevhodné správanie. O tom, či takýto postup zabráni tomu, aby spali na lavičkách či popíjali víno, pochybuje zástupca náčelníka mestskej polície Ivan Ranuša.
„My môžeme zasiahnuť len v prípade, ak budia verejné pohoršenie, bijú sa alebo pijú alkohol na verejnosti. To nariadenie mesta zakazuje. Lenže ak fľašu s zatvoria, tak nemôžeme urobiť nič," vysvetľuje Ranuša. Podľa neho sa na tento problém treba pozerať cez ústavu, zákony a nakoniec právomoci, ktoré má mestská polícia.
„Trestať niekoho za výzor alebo za to, že páchne, nemôžeme. Samozrejme, že bezdomovcov vnímame ako problém, ale nemáme žiadnu oporu v zákone. Ak by sme aj týchto ľudí presunuli z centra, usadia sa na inom mieste, kde budú takisto niekomu prekážať," dopĺňa Ranuša.
Aj hovorca radnice pripomína, že prichytiť bezdomovcov priamo pri porušovaní nariadenia je takmer nemožné.
„Sú to ľudia, ktorí sa ocitli v situácii asociálneho správania, kedy je pre nich akýkoľvek trest bezpredmetný," myslí si hovorca. Ani Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave zatiaľ v prípade bezdomovcov nekoná.
„Zatiaľ nás nikto nevyzval, problém však má riešiť mesto," dodáva riaditeľka Darina Lopušná. Ak by aj trpeli nejakou chorobou, nemožno ich považovať za zdroj epidémie, pretože ide o jednotlivcov.
Začarovaný kruh
Mesto aj mestská polícia sa zhodujú v tom, že problém nemá jednoduché riešenie a pohybuje sa v začarovanom kruhu. Radnica vidí možnosť v spolupráci s kresťanskými organizáciami a vybudovaní komunitných centier s vývarovňami. Naopak, mestskí policajti hovoria o systémovom riešení, ktoré by malo prísť od štátu.