Na prelome 13. a 14. storočia sa nad priesmykom cez Karpaty vztýčil hrad Dobrá Voda. Hradný život tam vraj skončil po požiari roku 1763. No asi piatimi rokmi sa na hrade Červený Kameň našiel obraz dokumentujúci, že ešte roku 1797 tam vládol čulý život.
TRNAVA/DOBRÁ VODA. Občianske združenie Renova pomáha chátrajúci hrad zachrániť. A objasniť to, čo podzemie ešte skrýva. Statické zabezpečenie, archeologický výskum, mapovanie stavebného vývoja, zabezpečenie zábran na vyhliadkových miestach...
Aj mnohé iné zmysluplné aktivity na hrade zabezpečuje Martin Slezák z Dobrej Vody s necelými troma desiatkami dobrovoľníkov. Vysvetľuje.
„Projekt Záchrany hradu Dobrá Voda tento rok podporili organizácie Konto Orange z projektu Šanca pre váš región, ďalej Nadácia VÚB a Ministerstvo kultúry. Celkom sa naň zozbieralo viac jako pol milióna slovenských korún (okolo 17-tisíc eur)."
Dobrovoľníci aj na hrade veľa dokážu
Stredoškolák, vysokoškoláci, ľudia od počítačov, matematici, chemici, informatici, z Bratislavy, Banskej Bystrice, Nových Zámkov, Vrábľov, študujúci v Žiline, Prahe, Brne, Trnave i Bratislave. Oddychujú od psychickej práce v zamestnaní. A počas prázdnin a dovoleniek dobrovoľne na hrade fyzickou aktivitou zachraňujú to, čo sa dá. „Máme dva vojenské stany, poľnú kuchynku, varíme si priamo tu na mieste pre 15-25 ľudí. Budeme tu do konca augusta, možno ešte prvý septembrový týždeň."
Kaplnku našli podľa obrazu Jozefa Lipperta
V kaplnke robia archeologický výskum psychologička doktorandka Táňa Vyszusová a chemik - vysokoškolák Michal Májek . Vo výkope pod stromami a v tieni . Pod odborným vedením archeológa Filipa Jašša z Katedry archeoĺógie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
„Je to v tejto sezóne najdôležitejšia sonda. Výskum robíme v spolupráci s Archeologickým muzeom v Bratislave. Odborným garantom je Peter Nagy z Archeologického múzea.Výskum bol iniciovaný tou olejomaľbou z roku 1797. Je na nej vyobrazená v dolnej časti hradu jednopodlažná kaplnka so štvorcovým pôdorysom. Ako vidíte, nebola vôbec badateľná v súčasnom teréne. Prebieha druhý týždeň výskumu. Potrvá ešte asi do polovice augusta."
Čo už na hrade objavili?
„Hlinu z každej sondy preosievame, aby nám neunikli ani tie drobnejšie nálezy. Našli sa úlomky keramiky., i veľmi zaujímavé takzvané robotné odznaky. Dostávali ich poddaní za odpracované povinnosti.na hrade.
Boli to bronzové medailóny asi vo veľkosti mince, alebo aj enkolpion - závesný krížik. Chceli by sme nájsť nejaké mince, ktoré najlepšie datujú Vlani sme tu našli aj netradičné mince štvorcového tvaru. Tento rok sme zatiaľ bez mince..."
Živá kosačka
Kým na lešení spevňujú múr informatici a pracujú na slnku a vo výškach, medzi stanmi sú v ohrade aj ovce a kozy. Martin Slezák:
„Kozičky sú tu skôr pre turistov. Keď čistíme hrad od nežiadúceho porastu, likvidujú zeleň rovno.Fungujú ako živá kosačka. Obzvlášť pre deti sú atrakciou. Deti tie pamiatky ešte nevnímajú. Ale ráta sa im, že tu máme niečo živé, čo inak v meste nestretnú."
Nová práca nielen pre kamenárov
Spod štyri metre hrubého múra ústi žľab. Martin Slezák popisuje užitočnosť jeho nálezu .„Rekonštruujeme vyústenie žlabu. Kamenár z Dobrej Vody už ho vyrába. Tu vedľa bola najväčšia diera v múre, ktorú sme museli vyplniť asi v objeme 15 kubíkov. Robili sme ju vlani a teraz dokončili. Naspodu zachádzala do dvojmetrovej hĺbky. Archeologický výskum nám nájdením žľabu umožnil vytvoriť podmienky pre trativod. Stredný hrad, západné predhradie, ním odvádza vodu pôvodným spôsobom. Murivu sme tak výrazne pomohli. Voda sa drenážuje. Múr nezavlhá. A mohli sme aj trhlinu z druhej strany zamurovať."
V najvýchodnejšom objekte horného hradu v dvoch archeologických sondách spriechodňujú pôvodný vstup v najvýchodnejšej časti. Aby turisti nemuseli nebezpečne preliezať cez múr. Aj kvôli tomu, aby zistili datovanie časti hradu.
Po práci romantika?
Čo urobiť, keď niekto zakričí „Potopa!"? Podobné zábavy vraj patria k táboru na hrade Dobrá Voda. „Všetci musia ísť od zeme troška vyššie. Aby sa zachránili. Nadskočia, vylezú na niečo, aby sa neutopili..." Už hrali hru s heslom dňa lietadlo, dostihy, prežívali deň naopak...Hry s fantáziou a tvorivosťou.
Kedy sa po práci cíti najlepšie Peter Kňazeje z Vrábľov?
„V rámci tábora je taký relax pri ohni. Večer, keď je táborák, všade naokolo ticho a nad nami hviezdna obloha. Človek len tak sedí, rozpráva sa s ľuďmi so společnými záujmami, pozerá sa do plameňov alebo na hviezdy."
Kto obstojí na hrade Dobrá Voda?
Podľa Martina Slezáka, duše celého tábora , „tábory potrvajú do konca augusta, a dá sa na ne prihlásiť na webovej stránke www.ozrenova.eu. Alebo ak si niekto na internete vyhľadá „Záchrana hradu Dobrá Voda," určite nás nájde. Na tábory sa dá prihlásiť od 16 rokov. No úplne najkľúčovejšou podmienkou je - ochota prísť pomôcť. To znamená, že doobeda pracujeme, popoludní sa zabávame. Ale, aspoň ten poldeň treba vydržať pracovať."